Čebele imajo obrambni mehanizem, za obrambo pred njihovimi napadalci in to je čebelji strup. Med ostalimi žlezami imajo tudi žlezo strupnico, ki tvori čebelji strup. Z želom so opremljene le delavke in matica, troti žela nimajo. Po 15-20 dneh življenja čebele je v mešičku že približno 0,3 mg strupa. Proti jeseni se količina strupa zmanjšuje in se čez zimo ne spreminja. Zato piki pozno jeseni in zgodaj spomladi niso tako boleči.
Lastnosti čebeljega strupa:
- sveži strup je tekoč, brez barve., suhe snovi ima 30%. Pri 25 °C se posuši v 20 minutah,
- ena čebela odda 0,1 mg strupa, torej potrebujem 10.000 čebel za 1 g posušenega čebeljega strupa,
- melitin 50 % (26 aminokislin), zmanjšuje krvni pritisk in preprečuje oblikovanje tumorjev,
- apamin 3% (18 aminokislin),
- hialuronidaza 2-3%, razgrajuje tkivo in pomaga širiti strup v tkivo,
- fosfolipaza A 10 % je encim,
- alfa-glikozidaza 1 %,
- lifosolipaza 1 %,
- MSD – peptid 2 % ( 22 aminokislin),
- adolipin ( 103 aminokisline),
- histamina 1 % nezaželen alergen in
- noradrenalin 2 % stresni hormon.
I. Zdravilne lastnosti čebeljega strupa:
- ljudsko zdravilstvo,
- čebelji strup zmanjšuje in odstranjuje bolečino,
- znižuje krvni tlak,
- zmanjšuje holesterol v krvi,
- povišuje splošno napetost mišičnega tkiva,
- povišuje delovno sposobnost organizma,
- naredimo si lahko mazilo iz suhega strupa.
Uporabo čebeljega strupa za zdravljenje naj nadzoruje le zdravnik!
Ugotovljeno je, da apitoksin zavira prenos živčnih impulzov v srcu po živcu klatežu (nervus vagus), kar spodbuja raziskovalce k preiskavam o zdravljenju motenj ritma srca. Sestavine apitoksina povečajo prepustnost krvnih žil, kar je osnova pri zdravljenju visokega krvnega tlaka in nekaterih drugih bolezni. Čebelji strup deluje tudi protibakterijsko, protivirusno in protiglivično. Deluje aseptično, vodne raztopine strupa 1 : 50.000 so še vedno sterilne. Apitoksin deluje protimikrobno na 17 vrst bakterij. Bolezni, ki jih zdravimo s čebeljim strupom:revmatične bolezni (rev-matični poliartritis, revmatične bolezni muskulature, revmatična bolezen srčne mišice, revmatični miokarditis in endokarditis), nespecifični infekcijski poliartritisi, deformirajoča spondiloartroza (Bechterjewa bolezen), bolezni perifernega živčnega sistema (radikulitis, išias, hrbtni in drugi živci, medrebrne nevralgije, polinevritisi in podobno), trofične rane in tiste, ki se slabo celijo, tromboflebitisi brez gnojnih procesov, endarteritisi, aterosklerotične poškodbe ožilja, vnetni infiltrati, astma (desenzibilizacija, migrena, irititisi in iridociklitisi (očesna vnetja)), povišan krvni tlak. Bolezni, pri katerih je zdravljenje s čebeljim strupom prepovedano:alergija na čebelji strup, infekcijske bolezni, tuberkuloza, psihične bolezni, bolezni jeter in trebušne slinavke, ledvične bolezni, še posebej, če so vezane na kemoterapijo, bolezni nadledvične skorje, še posebej Addi-sonova bolezen, sepsa in vse gnojne bolezni, srčno popuščanje III. in IV. stopnje, organske bolezni osrednjega živčnega sistema, splošna slabost organizma, krvne bolezni in krvotvornega sistema z nevarnostjo krvavitve.
· Prva pomoč pri anafilaktičnem šoku – zaradi čebeljega strupa?
Človek, ki je že imel sistemski alergijski odziv, mora biti poučen in opremljen za samopomoč v primeru ponovnega pika čebele, in sicer:
- potrebuje hitro delujoči antihistaminik (npr. terfenadin, loratadin, Claritin),
- potrebuje kortikosteroid (npr. metilprednizolon 40–80 mg = Medrol, 2 tableti),
- potrebuje adrenalin v pripravljenih setih za podkožno uporabo (npr. Fastjekt, Epipen, Anakit, Anahelp ter za otroke Epipen Jr) ali v pršilcu (npr. Medihaler-Epi),
- takoj po piku mora odstraniti želo, če je ostalo v koži (pri tem je treba paziti, da ne stisnemo strupnega mešička),
- takoj po piku mora vzeti tablete antihistaminika in kortikostero-ida, nato pripravi adrenalin, ki si ga, če se razvija hujši sistemski odziv, vbrizga v podkožje (samodejni injektor ali Fastjekt) oziroma vdahne 10–20 vdihov (Medihaler-Epi) in
- potreben je čimprejšnji zdravniški nadzor.
Uporabo čebeljega strupa za zdravljenje naj nadzoruje le zdravnik!